Ronald H. Balson – „Kiedyś byliśmy braćmi”

Posted: Luty 9, 2015 in literatura amerykańska
Tagi: , , , , , , ,

326368-155x220 Kolejna książka, którą chciałabym polecić to “Kiedyś byliśmy braćmi” – bestsellerowy debiut chicagowskiego prawnika Ronalda H. Balsona, nawiązujący do historii II Wojny Światowej.

Ben Solomon, potomek żydowskiej rodziny przedsiębiorców z Zamościa, snuje fascynującą opowieść swojego życia przed wojną, a także podczas okupacji i uwięzienia w obozie śmierci. Jego rozmówczyni, prawniczka Catherine Lockhart ma złożyć pozew Solomona przeciwko szanowanemu obywatelowi Chicago Elliotowi Rosenzweigowi o bezprawne zagarnięcie mienia Solomonów. Rosenzweig, znany filantrop, rozpoznany przez Solomona, jako Otto Piatek, nazista, nazywany “Rzeźnikiem z Zamościa” dysponuje wielką fortuną i jest obecnie poważanym powszechnie członkiem społeczności lokalnej. Czy Ben Solomon, ubogi żydowski emeryt zdoła dowieść prawdy i wymierzyć sprawiedliwość? Czy chodzi tylko o zagarnięcie majątku? A może oskarżył niewłaściwą osobę?

Być może niektórzy są już znudzeni taką tematyką, ale za przeczytaniem tej książki przemawia jej oryginalność.
Przede wszystkim autor zastosował ciekawe połączenie historical fiction i thrillera prawniczego. Historia fikcyjnej, żydowskiej rodziny Solomonów osnuta tu została na kanwie rzeczywistych wydarzeń z II WŚ. Historia bardzo barwna, bogata w wydarzenia, opowiedziana z rozmachem. Nie mnie oceniać, czy prawda historyczna została zachowana, niemniej jednak autor wnikliwie przestudiował ten okres w dziejach Polski. W trakcie czytania dało się zauważyć dbałość, aby szczegóły fikcyjnych wydarzeń były osadzone w konkretnym kontekście historycznym. Z kolei brawurowa akcja poprowadzenia postępowania sądowego dała wyraz prawniczemu doświadczeniu autora i dopełniła całości.

Catherine Lockhart, poprzez opowieść Bena odkrywa stopniowo prawdę o okropnościach wojny. Suche fakty, wiadome jej tylko z pobieżnych wzmianek z lekcji historii zyskują oblicze konkretnych osób, doświadczonych przez los, którzy widzieli i przeżyli zbyt dużo. Oblicze, które istnieje by dać świadectwo i zmusić do refleksji, aby nigdy nie powtórzyło się to, co musieli przeżyć.

W tej książce umieszczone też zostały inne wątki, jak choćby opowieść o życiu pani mecenas Lockhart, prawniczki Bena Solomona, a także Liama Taggarta, prywatnego detektywa, pomagającego w śledztwie przeciw Rosenzweigowi.

Dla tych, których mniej interesuje przesłanie, a bardziej dobra rozrywka też coś znajdzie się w tej książce. Dynamiczna akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony. Zwyczajny język ułatwia odbiór i sprawia, że czyta się z łatwością i przyjemnością. Ten debiut, który w pewnym sensie naśladuje utwory znanego i uwielbianego Johna Grishama z pewnością da się zaliczyć do udanych. Oby dalej w takim kierunku, Panie Balson.


Wydawnictwo Świat Książki, 2014, źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl, tytuł oryginału: Once we were brothers, tłumaczenie: Jan Kraśko, ISBN 978-83-7943-471-8, liczba stron 492.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s